Atefeh Khas

The second annual Al Maken Contemporary Art Festival

« In Situ »

28 Aug to 6 Sep 2016 - Gafsa, Tunisia

Click here to download the catalogue

 

دومین جشنواره سالانه هنر معاصر الماکن "سیتو"

شهریور 1395- قفصه، تونس

برای دانلود کاتالوگ اینجا کلیک کنید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

لطفا برای دیدن ویدیوها از فیلتر شکن استفاده نمایید

Please use anti-filter to watch the video

سالانه هنر معاصر الماکن در کشور تونس

دومین سالانه هنر معاصر الماکن در شهر قفصه در شهریور ماه امسال کار خود را با عنوان "به اشتراک گذاری فرهنگ و میراث فرهنگی" آغاز خواهد کرد. این دوسالانه بین الممللی در سال اول برگزاریش در ماه اوت سال ۲۰۱۵ به موفقیت چشم گیری فراتر از انتظار دست یافت. در سال گذشته، ۶۶ هنرمند تونسی و غیر تونسی بین المللی  به مدت ۱۰ روز در روستای زیبای سیدی ظریف در کنار یکدیگر و درکمال آزادی به خلاقیت پرداخته و ره آورد و احساساتشان را در بوته آزمایش قرار دادند.

امسال گردهمایی ال ماکن در شهر قفصه یا کپسا برگزار می شود.این منطقه دارای خاک فسفاتی و احاطه شده در میان کوه‌های سنگی میراثی تاریخی است که همیشه الهام بخش هنرمندان خارجی و هنرمندان منطقه است. بی تردید در ماه آینده آثار خلاقانه بسیاری پدیدار و به نمایش گذاشته خواهد شد.

 عاطفه خاص هنرمند ایرانی که در زمینه هنر محیطی و نیو مدیا فعالیت دارد، تنها مدعو ایرانی به این دوسالانه است. وی درباره این دوسالانه گفت:  ۷۵ هنرمند در رشته های نقاشی، مجسمه سازی، عکاسی و اینستالیشن از  سراسر کشورهای جهان به مانند لبنان، کویت، بحرین، فلسطین، ارمنستان، اوکراین، ارژانین، المان، آمریکا، هند، قطر، عراق و اسپانیا در این گردهمایی از ۲۸ اوت تا ۶ سپتامبر برابر 7 تا 16 شهریور شرکت می کنند. هدف تجربه هنر و دوستی این هنرمندان از سرتاسر دنیا بدور از هر گونه تبعیض در مرکز فرهنگی علی جدا، در شهر قفصه است.

عاطفه خاص همچنین در مورد برنامه های دوسالانه آل ماکن  گفت: این دوسالانه جشنی فرهنگی است که در آن کارگاه های آموزشی، کنفرانس ها، گردهمایی، شب شعر و موسیقی با حضور شاعران از شهرهای مختلف تونس برگزار می شود. همچنین  مراسم تجلیل از هنرمندان منطقه، H’mida Wahada  و  Brahim Dhaak برنامه ریزی شده است و کنفرانس آقای مصطفی خانوسی، استاد آموزش عالی، متخصص تاریخ باستان و باستانشناسی دوشنبه ۲۹ اوت ساعت ۶:۳۰  در علی جیدا برگزار خواهد شد.  ایشان کارشناس-عضو کمیته بین المللی مدیریت میراث باستانی و کارشناس بین المللی در میراث فرهنگی جهانی (ICOMOS) نیز می باشند.

قفصه یکی از کهن ترین شهرستانها تونس است. قدمت شهر به دوران ماقبل تاریخ بر می گردد بنیان آن بنا بر یک افسانه محلی به هرکول نسبت داده می شود.  فقصه یکی از شهرهای مهم در قلمرو پادشاهی نومیدیا بوده است. این شهر توسط رومی در قرن دوم پیش منهدم  و تخریب شد. اما دوباره از خاکستر ها سر بر میاورد و تبدیل به چهار راه کلیدی و یک مرکز کسب و کار شکوفایی در زمان رومی ها می گردد. به همین دلیل است قفصه به یکی از دو پایتخت استان بیزانسینا در عصر بیزانس تبدیل شد. پس از فتح اعراب، ساکنان آن ترجیح  دادند با پرداخت مالیات ایمان خود  را حفظ کرده و به جای استقبال از دین جدید نروند. در قرن دوازدهم یک مسافر عرب آنها را مسیحی با زبان لاتین، آفریقایی توصیف کرد!

 

 

 

© Atefeh Khas | khas_atefeh@yahoo.com